★ Takto pekne o nás napísali na HENTAK.sk! Ďakujeme!

Svetlana Fialová v Ateliéri XIII

 

Svetlanu Fialovú si pamätám ako bravúrnu kresliarku a autorku rozsiahlych a spletitých príbehov. V komorných priestoroch ATELIERu XIII predstavuje súbor portrétov, prevedených na sto a jeden spôsob.

Toto bola iná vernisáž. Začínala sa o ôsmej hodine večer, zaznel na nej set elektronickej hudby a medzi návštevníkmi nechýbal aj populárny televízny moderátor. ATELIER XIII je situovaný v podchode medzi Panskou ulicou a Hviezdoslavovým námestím. Kúsok od dverí kuchyne reštaurácie, ktorá sa na rozdiel od galérie rozťahuje na námestie ďalej a ďalej, najskôr škaredou zastavanou terasou a potom ešte ako dupľa samostatným radom vyložených stolov.

Možno by si zaslúžila pozornosť sociológov zmena, akým sa pristupuje k prijímaniu a vnímaniu (nechcem použiť slovo konzumovaniu) výtvarného umenia u mladšej generácie. Keď návšteva galérie už nie je návštevou posvätného chrámu s vlastnými kňazmi a rituálmi, ale pravidelnou a bežnou činnosťou, tak ako čítanie knihy, návšteva koncertu alebo pozeranie filmu.

Dostať sa z ulity von.

Autor: jk