16 October 2015 – The opening of Erik Šille’s and Boris Sirka’s exhibition

V piatok 16. 10. 2015 o 20:00 vás radi privítame na vernisáži výstavy diel Erika Šilleho a Borisa Sirku s názvom:

…, finaly!

 

LINK na EVENT na FACEBOOKu

WEB_sirka_sille

ERIK ŠILLE

Výtvarná fascinácia Erika Šilleho (1978) už od jeho raných prác čerpá energiu zo zdrojov, ktoré neboli celkom bežné pre médium maľby, ale aj vďaka Šilleho výtvarným aktivitám sa v súčasnej slovenskej maľbe pomerne dobre udomácnili. To, že si Erik Šille rafinovane privlasňuje výrazové prostriedky, objekty, postupy a témy vlastné takzvanej konzumnej kultúre, pop-kultúre, či vizualite elektronických médií, je v početných textoch venovaných jeho práci jednoznačne identifikovaný atribút jeho individuálneho výtvarného jazyka. Na Šilleho plátnach bez veľkých problémov rozoznávame prvky, ktoré sú vlastné divokej a bujarej vizualite súčasnosti: komixu, animovanému filmu, internetu a počítačovým hrám, street artu, grafity, tetovaniu, obalovému grafickému dizajnu, ikonografii reklamného a zábavného priemyslu, či politickej propagandy, až po dizajn sériovo vyrábaných plastických predmetov, zvyčajne hračiek. K neodmysliteľným charakteristickým atribútom Šilleho práce patrí rozprávanie príbehu prostredníctvom obrazu. Nositeľmi a agentmi príbehov sú zvyčajne rôzne zvieracie alebo komixové postavičky. Postavičky na Šilleho maľbách sa ocitajú v situáciách, ktoré sú takmer protikladné čistému a dokonalému svetu, do ktorého sú umiestňované, alebo – ak ide o citácie či nájdené predmety – z ktorého si ich autor vypožičal. Sú to situácie prinajmenšom chybné ak nie patologické. Z plátien na nás sála lepkavá sladkosť infantilnej naivity, detinskej pseudočistoty a kašírovanej harmónie dobre nalíčeného sveta, ktorá svojim jasom zatieňuje krutosť, surovosť, brutalitu a perverznosť zobrazovaných situácií alebo rozprávaných príbehov.

PORTFÓLIO

BORIS SIRKA

Boris Sirka (1981) patrí v rámci slovenskej mladej maľby k najlepšie rozpoznateľným autorom. Charakteristickým rysom jeho tvorby je zvolený žáner, ktorého možnosti neustále objavuje a posúva do nových rovín. Opakovane spracováva “temné” témy inšpirované literárnymi či filmovými predlohami alebo (urbánnymi) legendami rôznych kultúr. Sirku fascinuje horor, duchárske historky, desivé príbehy a povery a celá škála subkultúrnych motívov, ktoré podáva vo vysoko esteticky prepracovanej forme. Stiera tak rozdiel medzi pokleslými polohami tvorivosti a tzv. vysokým umením. Podobne ako iní maliari pracuje v ohraničených, uzatvorených cykloch. Zmeny programu u Sirku znamenajú vždy striktný prechod z jednej fázy do druhej, náhlu zmenu vyjadrovania, nové myšlienky, novú tematickú oblasť. Často si požičiava motívy japonskej hororovej literatúry i kinematografie, preberá atmosféru viktoriánskych románov, inokedy sa zas dotýka barokového zátišia v zmysle Vanitas. Neskôr sa zameral na motív voľnej drapérie, ktorý spracovával v minimalistických inscenáciách s absenciou figúry či iného objektu. Drapérie doslova “portrétoval”, teda maľoval ich ako autonómne predmety v neutrálnom priestore. Hororová desivosť a naratívnosť sa vytratila v prospech jemnejšej, menej ilustratívnej tajomnosti. Predposledné Sirkove obrazy sa mrazivo pohrávajú s ľudskou predstavivosťou, ktorá je hlavným producentom neidentifikovateľného strachu z nevideného, zmyslami iba tušeného sveta. Zatiaľ posledné diela vznikli v Tokyu počas jeho trojmesačného rezidenčného pobytu.

Okrem maľby sa autor venuje video animácii, multimediálnej inštalácii a 3D objektu. Okrem vizuálneho umenia je Boris Sirka aktívny aj ako producent elektronickej hudby (projekty BIOS (spolu s J. Tušan), БРАДА (s N. Branković), a ako solo sound performer pod symbolom Æ.

PORTFÓLIO

Počas vernisáže ERIKA ŠILLEHO a BORISA SIRKU budete môcť počuť špeciálny set od Nada El, ktorý bude pripravený len pre ATELIER XIII.

Nada El je úžasná a bude nám cťou privítať ju v našom priestore!

Nada El patrí pod slovenskú DJ scénu už 3 roky ako polovica dievčenského DJ dua Slu:t.
Jej pohľad na hudbu je v súčastnosti striktný a sa drží v hladinách techna a minimalu.

Klikni a počúvaj!

10502200_10202857988748299_5813619374110997834_n (1)

★ Ďakujeme za fajnový pitný režim značke Heineken! ★

Tak už viete, že na sucho neodídete.

ps.: Víno je nuda… 🙂

HEI_BrandPos_FCSilver

Nezabudni!

Bude žúúúúúúúúúúúúúúúr…