18 December 2015 – The opening of Katarína Janečková Walshe’s exhibition

V piatok 18. 12. 2015 o 20:00 vás radi privítame na vernisáži výstavy diel Kataríny Janečkovej Walshe s názvom JANEČKOVÁ ON STEROIDS!

LINK na EVENT na FACEBOOKu

FB_janeckova OKOK2

Katarína Janečková Walshe

Začiatkom tohto roka som sa pri návšteve môjho ateliéru rozprávala s New York-ským galeristom o figurálnej maľbe. Je figurálna maľba vôbec aktuálna? Čo treba urobiť preto, aby zo mňa bola nová Lisa Yuskavage, nová Cecily Brown či Marlene Dumas? Zhrnuli sme to tak, že to musí byť úplna pecka, Lisa on Steroids! Som si istá, že to nemyslel doslova.

Pár mesiacov na to v Texase sa ma bodybuildingová hviezda miestnej posilovne opýtala, či by som sa nechcela zúčastniť fitness súťaže, konkrétne Majstrovstiev sveta v Las Vegas. Nielenže som sa vďaka tejto príležitosti ocitla v absurdných situáciách sveta bodybuildingu, ale aj moja tvorba sa ubrala veľmi oslobodzujúcim smerom, kedy prsia sú zrazu sval a nie sexuálny objekt, aj keď sa o extrémne svalnatých ženách ešte stále dá rozmýšľať v súvislosti so sexualitou a fetišom.

Počas mesiacov prípravy na súťaž som denne sledovala instagram a ‘inšpiračné fotografie’ fitnessiek a podvedome sa mi (výrazne) menil pohľad na krásu a telesnosť. Ťahy štetca pri maľovaní svalov sú veľmi prirodzené, šťavnaté a rýchle, a predsa výsledný celok pôsobí prinajmenšom zvláštne, kedže svalnatá je žena a nie muž. Podobné zobrazenie ženského tela môžme sledovať napríklad v renesancii, kedy umelci bežne využívali mužský model pre zachytenie ženských figúr. Pri pohľade na tento typ zobrazovania nahoty je takmer nutné dištancovať sa od očakávaní o tom, čo je prirodzené a pokúsiť sa prekalibrovať zaužívaný stereotyp chápania krásy. Za posledných sto rokov bol obraz fyzicky silných žien predmetom posmechu, fascinácie a erotických fantázii, a mnoho žien vrátane začínajúcich kulturistiek muselo tvrdo bojovať, aby si obhájili imidž ženskej muskularity ako ich vlastný.

Účasťou na súťaži moja fascinácia svetom ženskej kulturistiky zosilnela. Okrem neustáleho porovnávania si vyrysovaných tiel v zákulisí som počas prípravy musela prejsť absolútnym otroctvom vlastnému telu, špeciálne sa stravovať každé dve hodiny a posledné týždne vážiť každý gram ryže a neosolenej ryby, varenej v mikrovlnke hotelovej izby v Las Vegas. Sushi bez sójovky bola jedna z chutnejších možností, vhodná na tanier aj na plátno. Myšlienka servírovať sushi na ženskom tele pochádza z obdobia samurajov v Japonsku, kde sa týmto spôsobom oslavovala víťazná bitka. Symbolicky to do môjho obdobia po súťaži prirodzene zapadá, otázkou je – prečo by žena mala slúžiť ako prestieranie, keď ním môžu byť medvede?

Katarína Janečková Walshe

CV

Katarína Janečková Walshe sa narodila 2. mája 1988 v Bratislave. 2004-07 študovala na ŠÚV, na oddelení propagačného výtvarníctva. 2007-2013 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v 4. Atélieri maľby u prof. Ivana Csudaia.

2013 štúdium ukončila diplomovou prácou prezentovanou v opustených kúpeľoch Grössling. V súčasnosti žije  v americkom mestečku Corpus Christi v  Texase a v New Yorku, kde má svoj ateliér. Absolvovala rezidenčné pobyty: Egon Schiele Art Centrum v Českom Krumlove (2011), GO-GO PROJECT / A 24H RESIDENCY, AWA, Amsterdam (2012), Česko-slovenské hvězdy, Litomyšl (2013). Samostatne vystavovala: Salmon Lovers, Galerie WOLFSEN, Dánsko (2015); So Many Fish, So Little Time, SOGA, Bratislava (2014); Lost and Found, Between Heaven and Ground, Kúpele Grössling, Bratislava (2013), SLOVAK GOODIES (s E. Binderom), Overtoom 301, AWA, Amsterdam (2012); Lone Wolf, Cub and World Champion (spolu s A. Dúbravským a M. Fabianom), SOGA (2012); Bakalárka (s A. Dúbravským), Photoport, Bratislava (2011); Štetec a Bič / Brush and Bitch (s A. Dúbravským), Tranzit, Bratislava (2010). Jej diela boli zastúpené na výberových zahraničných prezentáciách: Miami Art Basel, Galerie WOLFSEN (2015); Inaugural Exhibition, ALLOUCHE Gallery, New York (2014); On The Threshold, Jiří Švestka Gallery, Berlín, (2011); Volta Show, Jiří Švestka Gallery, Bazilej (2011); Kick off, Dvorak Sec Contemporary, Praha, (2011). V roku 2012 sa stala finalistkou ceny VÚB maľba roka, v súťaži obsadila tretie miesto.

PORTFÓLIO

Počas vernisáže Kataríny Janečkovej Walshe budete môcť počuť špeciálny set od EMONOIZBOYS, ktorý bude pripravený len pre ATELIER XIII.

EMONOIZBOYS sú super! A bude nám cťou privítať ich v našom priestore!

EMONOIZBOYZ je dvojica DJov a producentov z Bratislavy. Ich sety sú plné breakbeatu, hiphopu, housu a elektra s jasným odkazom na ich hiphopové pozadie. Tento rok vystúpili na viac ako 40-tich akciách, medzi inými aj festival Pohoda, Grape, Hip Hop žije a iné. V októbri absolvovali celoslovenské turné so skupinou A.M.O. a pravidelne hrávajú v Nuspirit clube, v ktorom sú rezidentými DJmi.

Klikni a počúvaj!

emonoizboyz logo

Ďakujeme za fajnový pitný režim značke Heineken!

HEI_BrandPos_FCSilver

Nezabudni! Opäť bude žúúúúúúúúr!

ps.: Snáď to podlaha tentokrát prežije…