2 June 2017 – The opening of Lucia Dovičáková’s exhibition

V piatok 2. 6. 2017 o 20:00 vás radi privítame na vernisáži výstavy diel Lucii Dovičákovej s názvom #SOMETHINGSWRONG.
On Friday 2. 6. 2017 at 20:00 p.m. we would love to invite you to the opening of the exhibition #SOMETHINGSWRONG by Lucia Dovičáková.

 

Výstava pod kurátorským vedením Mareka Kuchára.
The exhibition is curated by Marek Kuchár.

LINK na EVENT na FACEBOOKu

Samostatná výstava jednej z najznámejších slovenských maliarok v súčasnom kontexte Lucie Dovičákovej predstavuje jej najaktuálnejšie práce z obdobia posledných dvoch rokov. Jedná sa však o vôbec prvú “čiernobielu” výstavu, gros ktorej tvoria figurálne kresby vytvorené technikou monotypie, doplnené o formálne i významovo korešpondujúce akvarely. V jednom priestore tak bude možné vidieť výlučne “papierové” práce.

Tvorba Lucie Dovičákovej už od jej študijných čias nesie prvky príkrej, no zároveň ironicky podfarbenej “recenzie” ženských stereotypov. Okrem odľahčenej kritiky “do vlastných radov” poukazuje aj na žensko-mužské vzťahy. Prezentované diela v kontexte autobiografického a súbežne umeleckého vývinu autorky (žena = symbol krásy, žena = umelkyňa, žena = matka, žena = manželka / partnerka atď.) odkazujú k aktuálnemu statusu Dovičákovej, u ktorej aj po splnení si spoločenských “povinností” stále nedochádza k zadosťučineniu, ale ostáva znepokojivý pocit #somethingswrong.

            “Názov výstavy je hashtagom, ktorý som veľmi často používala na instagrame, a ktorý bol spolu so sociálnymi sieťami mojím spojením so svetom, galériou i zrkadlom zároveň. Samota a prehodnocovanie, pripustenie si starnutia a z toho vyplývajúca snaha sa ešte nachvíľu páčiť, porovnávanie sa, uvažovanie o ženskosti, o výchove, o objektivizácii tela, o role matky, o určitej zodpovednosti, o vzťahoch či pocit istej neuchopenej márnosti.”
Približuje autorka témy, ktoré reflektujú prezentované diela.

Lucia Dovičáková

Lucia Dovičáková (1981) je absolventkou ateliéru súčasnej maľby Rudolfa Sikoru na Fakulte umení v Košiciach. V roku 2006 sa stala finalistkou Ceny Oskára Čepana, v roku 2011 sa stala laureátkou ceny Tatra Banky Mladý tvorca. Autorka je ostrou pozorovateľkou každodenných, okrajových a zdanlivo banálnych tém ženského bytia, ktorých banalita je v jej maliarskom podaní provokujúca a ironizujúca.

Lucia Dovičáková (1981) graduated from the Faculty of Arts in Košice in the class of Rudolf Sikora. In 2006, she was a finalist in the Oskár Čepan Awards. In 2011, she was awarded the Tatra Banka Prize for Young Artist. The author is a sharp observer of ordinary and seeming banal topics of women’s being, and with its banality transformed into her paintings in a provocative and an ironic form.

EDUCATION

2000 – 2006 Faculty of Visual Arts at Technical University in Košice (studio prof. Rudolf Sikora) | 2005 Academy of Fine Arts in Bratislava (studio Mrg. Art. Anton Čierny)

AWARDS

2015 Finalist in the VÚB Foundation Painting Challenge | 2014 Tatra Banka Foundation Art Award – Prize for Young Artist | 2013 Finalist in the VÚB Foundation Painting Challenge | 2012 Finalist in the VÚB Foundation Painting Challenge | 2011 Tatra Banka Foundation Art Award – Prize for Young Creative Artists | 2006 Finalist in the Oskár Čepan Award

PORTFÓLIO

Počas výstavy Lucii Dovičákovej môžete počuť set od FALLGRAPP, ktorý je nahraný len pre ATELIER XIII.

Fallgrapp je elektronickoakustická kapela, ktorá  vznikla v roku 2012 a postupne sa vyprofilovala do stálej 8-člennej zostavy. Žánrovo ťažko zaraditeľná hudba Fallgrapp sa pohybuje na pomedzí štýlov ako organická elektronika, downtempo, trip hop, instrumental electronica a alternative pop.  Fallgrapp spájajú elektroniku s husľovým triom, perkusiami, bicím nástrojom, gitarou a vokálom a ich hudbu charakterizuje nezameniteľná imtímna atmosféra, zaujímavo vrstvené aranžmány, zvuková a harmonická pestrosť a netradičný prístup k textom v slovenčine. Za svoju krátku existenciu si stihli zahrať aj na prestížnych festivaloch, ako je Festival Pohoda, Grape, Showcase Wave Festival, Eurosonic Noorderslag či United Islands, či si zahrať na jednom pódiu s Bonobom. Ich debuový album Rieka nesie prvenstvo v počte získaných hudobných ocenení Radio_Head Awards v rámci jedného roka. Debutový album v roku 2014 získal hneď štyri – Album roka, Singel, Debut a Elektornická nahrávka.

During the exhibition of Lucia Dovičáková you would be able to hear a music set by FALLGRAPP recorded especially for ATELIER XIII.

Fallgrapp is an electronic – acoustic band that was established in 2012. Gradually, time by time the group has grown into a permanent group that consists of 8 members. Fallgrapp’s genres are hard to be categorized in fact their music moves is a range of different styles like organic electronics, down tempo, trip hop, instrumental electronic, and alternative pop. Fallgrapp combines electronics with violin triumph, percussion, percussion instruments, guitar and vocals, and their music is characterized by an unmistakable immutable atmosphere, intricately layered arrangements, sound and harmonic diversity and untraditional аcess to texts in Slovak. For their short existence, they also played at famous festivals such as the Pohoda Festival, the Grape, the Showcase Wave Festival, the Eurosonic Noorderslag or the United Islands, also they took a part playing on one’s of Bonobo stage. Their debut album  Rieka brought the first prize in the number of Radio Head Awards within one year. Their debut album in 2014 won the first prize in the fourth of those nominations such as: Album of the Year, Single, Debute and Electronic Recording.

Kliknite a počúvajte!

Ďakujeme za partnerstvo značke CURAPROX!
#curaprox

 


 

Ďakujeme za pitný režim značke EXCELENT!
#svojoucestou
Excelent

 

Ďakujeme za krásne slová RÁDIU_FM!
#radiofm

 

 

Tešíme sa na vás!
We are looking forward to you!