2 June 2023 – The opening of Erik Binder’s exhibition

V piatok 2. 6. 2023 od 19:00 do 22:00 ťa radi privítame na otvorení výstavy diel Erika Bindera s názvom EVERAFTERLIFEPARTY.

We would love to invite you to the opening of the exhibition EVERAFTERLIFEPARTY by Erik Binder on Friday 2. 6. 2023 from 19:00 until 22:00.

 

EXHIBITION

EVERAFTERLIFEPARTY

 

Od 2. júna do 11. augusta 2023 v ATELIERi XIII
From 2 June until 11 August 2023 in ATELIER XIII

 

EXHIBITOR

Erik Binder

Erik Binder študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, vystavoval kolektívne aj samostatne na mnohých prestížnych adresách po celom svete. Dvakrát vystavoval v pavilóne Českej a Slovenskej republiky na Bienále v Benátkach v rokoch 1999 a 2003. V roku 2021 mu Slovenská národná galéria usporiadala samostatnú výstavu. Svoj umelecký program nechal vyrásť na zrkadlovom prevrátení postupu tvorivej práce. Rád hovorí, že je nekonceptuálny umelec, lebo diela vlastne netvorí ale nachádza. V intermediálnych objektoch a inštaláciách mu nejde o jediný tvorivý akt ale aj o zachytenie procesu tvorby a interakciu s publikom. Dokáže vytrhávať nápady a významy z bežných situácií a obohacovať ich o nové súvislosti. Pracuje s materiálmi a technikami všetkých farieb, tvarov, skupenstiev, rád spolupracuje s inými autormi/kami a jeho diela vždy prekvapujú.

Autorka textu: Lucia G. Stach

Erik Binder graduated at the Academy of Fine Arts and Design in Bratislava, and has exhibited both collectively and individually at many prestigious addresses around the world. He has exhibited twice in the Czech and Slovak pavilion at the Venice Biennale in 1999 and 2003. In 2021, The Slovak National Gallery held a solo exhibition for him. His artistic programme is based on a mirror inversion of the creative process. He likes to say that he is a non-conceptual artist, because he doesn’t actually create the works but rather finds them. In his intermedia objects and installations, he is not interested in a single creative act but also in capturing the creative process and in interaction with his audience. He manages to extract ideas and meanings from ordinary situations and enhance them with new contexts. Erik works with materials and techniques of all colours, shapes, states, likes to collaborate with other authors and his works always surprise.

Author of the text: Lucia G. Stach

EDUCATION

1991 – 1999 Academy of Fine Arts and Design, Bratislava, Graphic Printmaking and other media; Painting Department, Studio of Daniel Fischer | 1997 – 1998 Academy of Fine Art, Prague (CZ), Studio of Vladimír Kokolia (Scholarship) | 1999 – 2002 Academy of Fine Arts and Design, Bratislava (ArtD dissertation)

AWARDS

2001 and 2007 Oskar Čepan Award finalist

PORTFOLIO

 

 

CURATOR OF THE EXHIBITION

Lucia G. Stach

 

MUSIC FOR THE EXHIBITION

Author of the photo: Krina Golisová

Počas výstavy môžeš počuť hudobný set, ktorý je vytvorený zo skladieb hudobnej skupiny QUATRO EMOCIONE.

Quatro Emocione je autorský projekt basgitaristu Miloša Bulíka, známeho z formácií Space Cats, La3no Cubano, Erik Šulc & Tribal Colours, Isobutane a ďalších. V máji roku 2021 vydal svoje debutové EP Cheetahs In Danger, pojednávajúce o medziľudských vzťahoch, žúroch a v neposlednom rade o gepardoch ako ohrozenom živočíšnom druhu. Zachráňte gepardy! Kapela hrá vapor/synth resp. post-virtual second wave lo-fi hyperpop a zostavu tvorí šesť vynikajúcich muzikantov – Miloš Bulík, Peter Bulík, Martin „Isobutane” Krajčír, Peter Kunzo a Vlado Paška na čele s Vocaloid vkb-100, na ktorý „spieva” Kristína Smetanová.

During the exhibition, you can hear a music set created out of songs of a music band QUATRO EMOCIONE.

Quatro Emocione is Miloš Bulík’s project, who is a bassist  also active in formations like Space Cats, La3no Cubano, Erik Šulc & Tribal Colors, Isobutane and others. A year ago, he released his debut EP Cheetahs In Danger, which discusses interpersonal relationships, parties and, last but not least, cheetahs as an endangered species.  Save the cheetahs! The band plays vapor/synth or, more specifically, post-virtual second wave lo-fi hyperpop and consists of six excellent musicians – Miloš Bulík, Peter Bulík, Martin „Isobutane” Krajčír, Peter Kunzo and Vlado Paška, led by Kristína Smetanová „singing” on Vocaloid vkb-100 keyboard.

 

 Facebook | Instagram 

 

 

❤ 

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Supported using public funding by Slovak Arts Council

Z verejných zdrojov podporila Nadácia mesta Bratislavy v rámci projektu ATELIER XIII – výstavný program 2023
Supported using public funding by Bratislava City Foundation within the project ATELIER XIII – exhibition program 2023

Z verejných zdrojov podporil Bratislavský samosprávny kraj
Supported using public funding by Bratislava self-governing region

Ďakujeme spoločnosti CTP Invest za ich podporu
We thank CTP Invest for their support

 

 

Ďakujeme za pitný režim značke Heineken
Thank you Heineken for taking care of our drinks

Ďakujeme za krásne slová Rádiu_FM!
Thanks RADIO_FM for nice words!

 

 

Ďakujeme GoOut za zdielanie našich výstav a udalostí
Thanks GoOut for sharing our exibitions and events