29. máj 2015 – Vernisáž výstavy diel Erika Bindera a otvorenie ATELIERu XIII

29. máj 2015

 

V piatok 29. 5. 2015 o 20:00 počas DAAD | DNI ARCHITEKTÚRY A DIZAJNU vás radi privítame na otvorení nášho ATELIERu XIII na Panskej 13 v spojení s vernisážou Erika Bindera.

binder_FB

 

Erik sa narodil v roku 1974 v Hnúšti-Likier. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v ateliéri profesora Jankoviča, profesora Fischera a na Akadémii výtvarných umení v Prahe u docenta Kokoliu. Dvakrát bol finalistom Ceny Oskára Čepana a patrí k málu slovenských umelcov, ktorí sa živia vlastnou tvorbou.

Erik je považovaný za jednu z najvýraznejších osobností strednej generácie na domácej výtvarnej scéne. Aj napriek rôznym módnym vlnám ako „boom maľby“, „konceptualizované výskumy“, „postprodukcia“ zostal verný svojmu základnému prístupu k tvorbe, ktorý je stále rovnaký, rovnako priamočiary a bezstarostný. Spektrum jeho diel je skutočne rozmanité – prostredia, inštalácie, videá, objekty, maľby, kresby, grafiky i graffiti, ktoré napriek mnohosti nie sú žiadnymi komplikovanými špekuláciami ale výtvarnou transformáciou jeho záujmov, erudície, autobiografických zážitkov a až nutkavej tvorivosti. Výsledkom je skrumáž diel, ktoré existujú na pomedzí verejnej inštalácie, súkromného vizuálneho archívu a wunderkammer. Známa je aj jeho séria sprejových malieb na baliacich papieroch, keď jedného rána po skateboardovej party našiel plný ateliér sprejov, a tak okrem príbehu prišiel aj k takej autorskej technike, ktorá prirodzene ponúka nezaťažený prístup k médiu. Jeho tvorba však nie je len o „spontánnom výbuchu nekontrolovanej tvorivosti“, nakoľko náhoda i temperament predstavujú súčasť kompozičného rozvrhu doladeného farebnou stránkou obrazu. Jeho diela sú výsledkom komunikácie autora s maľbou, čo cítiť vo všetkých smeroch tak kompozične ako aj v ich farebnosti. Ikonografia i jeho technika nesie silný autobiografický podtext.

Napokon netreba opomenúť Erikov originálny zmysel pre humor, ktorým je sprevádzaná väčšina jeho diel. Erik je umelcom v pravom slova zmysle – on je ten, kto vyjde z lesa s novou sochou a možno aj s novým domácim miláčikom.

PORTFÓLIO