Matej Maturkanič experimentuje s formálnymi a výrazovými možnosťami maľby ako plošného média. Na povrch plátna vkladá a vrství na prvý pohľad nesúrodé dimenzie: štruktúry, miesta a (medzi) priestory, ale aj seba samého ako autorský subjekt s koreňmi v subkultúre. Dôležitým východiskom jeho rozmýšľania je street art, jeho jednoduché princípy a rozpoznateľná vizualita. Občas ho využíva priamočiaro a bezprostredne, ako pri opakujúcom sa motíve „vytagovaného“ znaku autoportrétu. Čoraz viac mu však začína slúžiť už iba ako odrazový mostík pre skúmanie odlišných kvalít maľby. Sústredí sa na sprostredkovanie komprimovaného zážitku z chaosu mraveniska veľkomesta, jeho špiny, retuší a kódovaných jazykov zanechaných rôznymi sociálnymi skupinami na jeho povrchu.
Autorka textu: Miroslava Urbanová
Matej Maturkanič experiments with the formal and expressive possibilities of painting as a flat medium. On the surface of the canvas, he inserts and layers seemingly incoherent dimensions: structures, places and (inter) spaces, but also himself as an authorial subject with roots in subculture. Street art is an important starting point for his thinking, its simple principles and recognizable visuality. He sometimes uses it in a straightforward and direct way, as with a recurring motif of a “tagged” self-portrait sign. However, it’s starting to serve him more and more just as something to begin with when exploring different qualities of painting. He focuses on conveying a compressed experience of chaos of a big city rabbit warren, its dirt, retouches and encoded languages left on its surface by various social groups.
Author of the text: Miroslava Urbanová
Since 2016 Academy of Fine Arts and Design in Bratislava (AFAD), Studio of Painting of prof. Ivan Csudai (Mgr. Art.), Bratislava, Slovakia