Umenie často v sebe skrýva veľa zaujímavých myšlienok. Inak tomu nie je ani v prípade diel mladého slovenského maliara, Andreja Dúbravského. Jeho najnovšia práca ťa na prvý pohľad prekvapí, poukazuje však na veci hodné zamyslenia.
Autor si počas ostatného leta všimol veľké pavučinové hniezda na ovocných stromoch vo svojej záhrade. Boli to hniezda chlpatých húseníc spriadača amerického. Začal sa o ne aktívne zaujímať po viacerých stránkach, a tak vznikla kolekcia nezvyčajných obrazov. Pažravé larvy sú pre autora symbolom nekonečnej snahy rastu a konzumerizmu.
S konzumom a hromadením súvisí inštalácia 700 kg noseného oblečenia, ktoré momentálne pokrýva podlahu ATELIERu XIII. Inštalácia na podlahe podľa Dúbravského evokuje prostredie akéhosi „hniezda lariev“. Nahý človek, ktorého sme mali možnosť vidieť počas otvorenia autorovej výstavy, by mal potom podľa všetkého predstavovať „akúsi larvu”. Klobúk dole pred tanečníkom, Lukášom Zahy, ktorý mal odvahu túto larvu znázorniť.
Dúbravský sa zaujíma o húsenice z viacerých príčin. Jednak sú medzi nimi druhy, ktoré treba chrániť, na druhej strane je to ich čisto maliarsky potenciál. „Množstvo ľudí zostáva po celý život akýmisi mentálnymi larvami, ktoré sa ale nikdy nepremenia na nič užitočné, ľudstvo ako celok je v akomsi húseničom štádiu,“ hovorí Dúbravský a zamýšľa sa sám nad sebou, „som ja sám takáto larva?“
V niektorých maľbách húseníc sa maliar doposiaľ najviac priblížil k takmer abstraktnému prejavu. Maľbu veľmi rozriedeným akrylom na surovom plátne začal od leta 2018 dopĺňať kresbou olejovým pastelom. Umelec sa vďaka spriadačovi začal čoraz viac zaujímať o ekosystém okolitej agrárnej krajiny, aby zistil, že podľa vedcov nám hrozí „hmyzí armagedon“(inštalácia kresieb a článkov na stene).
Zatiaľ čo druhy ako spriadač americký alebo „čínska lienka“ sa vďaka zmene klímy čoraz viac rozširujú, naše pôvodné druhy hmyzu sú na pokraji vyhynutia. Za posledných 30 rokov sme stratili viac ako 75% lietajúceho hmyzu a tento „hmyzí armagedon“ je problémom globálnym, dokonca politickým.
Medzi najväčšie problémy patria spôsoby obrábania polí, homogenizácia krajiny, používanie herbicídov a pesticídov – intenzívne poľnohospodárstvo poháňané agrodotáciami, z ktorých má na Slovensku najväčší osoh práve tzv. „agromafia.“
Ak ťa práca Andreja Dúbravského zaujala, môžeš sa ísť pozrieť osobne na výstavu Larva run do ATELIERu XIII na Panskej 13 v Bratislave, ktorá potrvá až do 22. marca. A ak sa náhodou zamýšľaš nad vlastnou užitočnosťou, nemaj obavy. V konečnom dôsledku každý môže prispievať svojou „trochou“ k celku. Ale občas nezaškodí zamyslieť sa nad tým, ako to robíš práve ty. A tiež nad tým, čo je skutočne dôležité…
Zdroj: ATELIER XIII